Czym są mitochondria i jakie jest ich znaczenie?

26 lutego 2020 by Brak komentarzy

Bakterie te były w stanie wchłonąć tlen i wytworzyć substancję znaną dziś jako adenozyny kwas trifosforowy lub ATP. W ciągu następnych miliardów lat komórki hybrydowe ewoluowały i przekształcały się w zwierzęta, a następnie w ludzi. Ta starożytna bakteria wciąż jest w nas i nadal wytwarza ATP niezbędny do istnienia naszych komórek.

Czym są mitochondria?

Współczesne badania pokazują, że nawet dzisiaj bakterie te są odpowiedzialne za wszystko, co robimy i jak, a nawet bardziej niż wcześniej sądzili naukowcy. W rzeczywistości co sekundę określają to, jak się czujesz.

Mitochondria to obiekty w kształcie cygara wewnątrz komórek połączone podwójną błoną. Membrana wewnętrzna jest złożona i ciasno upakowana wewnątrz membrany zewnętrznej. Zwykła komórka ludzka zawiera od jednego do dwóch tysięcy mitochondriów. Komórki w tych częściach naszego ciała, które wymagają najwięcej energii – mózg, siatkówka i serce – każda zawiera około dziesięciu tysięcy mitochondriów.

ATP – energia życia

Główną funkcją mitochondriów jest wydobywanie energii z pożywienia, łączenie jej z tlenem i synteza adenozyny kwasu trifosforowego. Prawie wszystkie nasze komórki potrzebują ATP do działania. Pomyśl o tym w ten sposób: możesz przeżyć co najmniej trzy tygodnie bez jedzenia. Możesz przeżyć około trzech dni bez wody. Jednak bez ATP umrzesz za kilka sekund. Komórki mózgu, serca i siatkówki są dosłownie wypełnione mitochondriami, więc są pierwszymi, które są zagrożone, gdy masz mniej energii niż potrzebujesz, lub gdy komórki te marnują energię, którą powinieneś wykorzystać.

Jeśli neurony mają problemy z energią, masz upośledzenie funkcji poznawczych i mgłę w mózgu. Brak energii suplementują substancje mitochondrialne. Na rynku znajdziemy wiele suplementów, w których składzie jest na przykład naturalna witamina c, witamina b3, selen, l karnityna, kwas alfa liponowy, witamina d3, witamina c, witamina b12, glutation, witamina k2 mk7, koenzym q10 czy witamina k2. Korzystnym wyborem z punktu widzenia energii organizmu jest przyjmowanie takich suplementów jak witamina b complex, chrom w tabletkach, oraz mangan suplement.